Chcete zhubnout? Změnit postavu? Běh vám pomůže. Často se dočtete: Běhejte pravidelně, nejlépe 3-4x týdně, v aerobním pásmu a jezte zdravěji. Je to vážně tak snadné? Proč to někomu funguje a jinému ne?

Ano, asi tušíte, že skládačka úspěchu při hubnutí není kompletní. Kde se ty kila vlastně berou? Jak je to s motivací a cíli? Jak správně běhat při hubnutí? Zde jsou odpovědi. Jdeme skládačku společně doplnit.

Kde se ty kila vlastně berou?

Možná asi tušíte? Málo pohybu, špatná strava jsou základem pro nadbytečná kila. Hodně tomu také pomáhají stres, nedostatek spánku, špatná regenerace a chybný pitný režim. Uvědomte si a přiznejte si, kde děláte chybu.

Pozor! Pokud v tom je i jiný zdravotní problém, neváhejte s návštěvou lékaře.

Už se nám trochu začíná rýsovat. Pro úspěšný boj s kily je třeba toho změnit více, než jen to, že si odepřete jeden dortík. Úspěch vám zaručí trvalá změna životního stylu. K tomu potřebujete dobrou motivaci a běh vás nadchne, pomůže a nenechá vás v tom.

Cíl a motivace

Hned na začátku hubnutí musíte mít jasno v otázce: Proč chci zhubnout? A mít jasně stanovený reálný cíl. Zkrátka musíte mít motivaci, abyste vydrželi. Ne, skutečně nebude za týden hotovo.

Stanovte si jasný a reálný cíl. 

Vždy hubnete pro sebe a své zdraví. Je to vaše postava, vaše tělo. Stanovte si jasný a reálný cíl, například jedno kilo dolů za jeden týden a doplnit konečným cílem. Konečná moje váha bude 60 kg a tu chci mít na konci roku.

Na začátku cesty za novým tělem se vyfoťte, abyste měli porovnání. Tělo se při běhání bude měnit. Vy můžete porovnávat. Každá pozitivní změna je velká motivace do další těžké práce.

Pozor, při porovnávání se ne soustřeďte jen na kila. Kila půjdou dolů, ale díky sportování vám také porostou svaly. Část kil, co vypotíte, naberete na svalech. Nebojte, změna bude. Vaše postava postupně dostane nový atraktivní vzhled. Vydržte, jdete do toho!

Co dál pomáhá? Zapojte se do nějaké výzvy, kde budete sdílet své úspěchy společně s dalšími nebo o své touze a snaze povězte přátelům. Podporu určitě najdete.

Jak běhat a hubnout

Základem je zvýšit výdej energie a při běhání spalovat tuky. Jak toho docílit?

Zvyšte energetický výdej pravidelným pohybem, zároveň upravte jídelníček, abyste snížili příjem kalorií ze stravy. Jedno bez druhého nefunguje.

S jídlem to funguje následovně: Pokud omezíte příjem kalorií, tělo se začne bránit, začne šetřit energií a začne si ukládat. A vy nebudete hubnout. Ale v kombinaci s pohybem ano.

Začněte pravidelně běhat. Minimálně 3-4x týdně. Běhejte 30 minut a postupně to prodlužujte až k jedné hodině.

Tělo nejdříve odebírá energii z cukrů glykogenových zásob a asi po 20-25 minutách začne brát z tukových zásob. Běhejte v aerobním pásmu. Před běháním min. 2 hodiny nejezte, určitě si nedávejte sladkosti.

Aerobní trénink – 60 – 75% TFmax. – Základní tréninkové pásmo pro hubnutí a pro trénink vytrvalosti. Hlavním zdrojem energie pro tělo jsou tuky. TFmax je maximální tepová frekvence

Udělejme si jasno v tepové frekvenci

Co je tepová frekvence a jak Vám pomůže? Jaké jsou správné tréninkové zóny? Jak měřit? Vše o tepové frekvenci se dočtete v článku Udělejme si jasno v tepové frekvenci.

Jak pokračovat dále?

Svůj běh postupně prodlužujte, tělo si zvykne na určitou zátěž a potřebuje nový impuls. Jednou, dvakrát týdně zařaďte do běhu i rychlejší část nebo nějaký výběh do kopce. Zpestříte si běhání, zároveň posílíte svaly na nohou a dále zlepšíte svou kondici.

Přidejte další sport. K běhání se výborně hodí jóga a pilates. Posilujte střed těla tzv. core. Začněte plavat a jezdit na kole.

Nezapomeňte na dostatečnou regeneraci, odpočinek a spánek. Dojděte si na masáž, do sauny. Pečujte o sebe. Mějte se zase rádi.

Pečlivě volte svou stravu. Omezte sacharidy, polotovary a nekupujte hotová jídla. Vyvarujte se sladkých limonád. A pozor na alkohol. Vařte si doma ze zdravých základních potravin.

Bavte se sportem. Pryč se stresem. Užívejte si pohyb. Neberte běh a cvičení jako nějakou nutnost a přítěž, ale jako zábavu. Později vás chytnou i touhy na nějaký závod, a to už budete ti správní běžecký nadšenci.

6 týdenní Spartan tréninkový plán

Šesti týdenní tréninkový plán, který vás dostane do formy. Vyzkoušejte ověřenou kombinaci běhu a HIIT cvičení. Zapojte se. Jděte do toho!