Vitamíny

Každý z nás je životně potřebuje, pořád o nich někde něco čteme. Je jich spoustu, každý prospívá jiné oblasti našeho těla a případný nedostatek může dopadnout klidně i tragicky. Řeč je samozřejmě o vitamínech, potažmo minerálních látkách.

Měli bychom je brát preventivně v tabletkách, případně je raději doplňovat jen a pouze v rámci co nejpestřejšího jídelníčku?

Zde je možná nečekaně dvojí odpověď. Existují totiž dvě skupiny vitamínů – jedny jsou rozpustné v tucích (A, D, E, K) a další ve vodě (skupina B, C). Zatímco u těch prvních může dlouhodobě zvýšená dávka být tak trochu problém, vitamíny rozpustné v nejcennější kapalině na naší planetě škodit prakticky nemohou.

Podívejte se do našeho katalogu vitamínů >

Je nesmysl utrácet za multivitaminové tablety

Podle posledních vědeckých výzkumů je nesmysl utrácet za multivitaminové tablety. Většina cenných látek v nich obsažených tělu vlastně moc neprospěje, protože to je nedokáže adekvátně využít. A pozor na jejich obsah, pokud užíváte nějaké léky (a kdo z nás by dneska nějaké nebral, že?).

Třeba léky na cholesterol byste neměli kombinovat s flavonoidy, které jsou dle reklamních kampaní dokonalou složkou velké části potravinových doplňků. Ano, jsou důležité, ale jejich přísun je možné zajistit mnoha způsoby. Třezalka a výtažky z ní pak sice tlumí deprese a podzimní chmury a napomáhá lepšímu usínání, ale také omezuje účinnost antikoncepce.

Vitamin C

Rozhodně však nebude na škodu, hlavně v období zimních chřipek a nachlazení, dopřát si pořádnou dávku jednoho konkrétního vitaminu. Jde samozřejmě o vitamin C, který je dostupný v rozpustných šumivých tabletkách nebo malých bonbonech.

Ten zkrátí celkovou dobu nachlazení klidně i o dva dny, jak potvrzují i některé studie a napomáhá lepší rekonvalescenci. Nicméně sám o sobě chřipce nezabrání, tak zázračný zdaleka není.

Vitamín C je důležité získávat také přirozenou cestou, například z citronu nebo jiného ovoce. Více o citronu si přečtěte zde Článek Zajímavosti o citronu.

Pár slov závěrem? Obecně lze říct, že produkty zdravé výživy – v tabletkách a s hejnem vitamínů – nejsou úplně tím nejlepším pro naše zdraví. Důležitější je

  • pravidelný pohyb
  • zdravá strava
  • minimum stresu.

Zanedbávat zrovna tuhle „svatou trojici“ a pak spolknout „zázračnou“ tabletku, to je přeci hloupé šálení sebe sama.