Každý ví, že citron ( Citrus limon ) je plod citronovníku, a že jde o významný zdroj vitamínu C. Céčko je velmi prospěšné pro naše zdraví, obzvláště v chladném počasí. Kde nám může citron ještě pomoci? Na co ho můžeme využít?

Citron lze využít jako dezinfekční prostředek. Šťáva z citronu může být použita jako dezinfekce pro ošetření řezných a obdobných ran.

I když je citron kyselý, můžeme ho využít proti překyselení organismu. Ano, přes svoji kyselost, se v lidském těle chová zásaditě. Podobně můžete využít většinu čerstvé zeleniny.

Velký význam má citron v kuchyni. Šťáva z citronů se používá do mnoha jídel nebo nápojů. Víte, že z průměrně velkého  a zralého citronu o velikosti cca 6 cm vymačkáte až 45 ml šťávy? V kuchyni má uplatnění i kůra z citronu, která obsahuje výrazné aroma a aromatický olej. Nastrouhaná citronová kůra se často přidává do moučníků.

Velké využití citronu je také v kosmetice a v péči o krásu těla. V dentální oblasti nám například bílá vnitřní slupka pomůže při bělení zubů. Šťáva zase neutralizuje zápach z úst. Citron v kosmetice se využíval již na dvoře Ludvíka XIV., kde si dámy potíraly citronem rty, které pak byly červenější.

Pokud vás trápí záděrky na prstech nebo lámání nehtů, potírejte si prsty citronem, pomáhá i zde.

Základem je vitamín C a jeho prospěšnost našemu tělu a zdraví. Proto si každé ráno vymačkejte šťávu s citronem a vypijte ji.  Dodáte svému tělu vitamín C, ale zároveň zlepšíte cirkulaci tekutin v těle a trochu si pomůžete v redukci váhy.

Citron je zkrátka, i přes svou kyselost, výborný pomocník pro naše zdraví!