Pokud vás často trápí únava a nedostatek energie, vyzkoušejte následující snadné tipy. A nezapomeňte – samotná fyzická aktivita vás nabudí. Lidé, kteří se pravidelně hýbají, mají zároveň po celý den i spoustu energie.

Jezte vyváženou stravu

Jestliže váš trénink netrvá déle než hodinu, není nutné konzumovat více kalorií nebo speciální energetické potraviny a nápoje. Pestrý vyvážený jídelníček dodá většině lidí sílu potřebnou ke cvičení.

Pro zvýšení energie si dejte svačinku jako jablko, celozrnné pečivo či pár baby mrkviček. Proteinové, nutriční a jiné fitness tyčinky jsou rychlou volbou, ale mohou obsahovat mnoho cukru, proto čtěte etikety.

Nezanedbávejte pitný režim

Mnoho lidí nepije dostatek tekutin, aby vyrovnali jejich ztrátu způsobenou pocením při námaze. Před dehydratací se chraňte pitím hodně vody před, během i po tréninku, zejména, když je v místnosti / venku horko nebo je náročnější.

V případě delší (více než hodinu) a intenzivní aktivity můžete také sportovní (iontové) nápoje.

Vyhýbejte se alkoholu a solným tabletám. Jestli se obáváte ztráty minerálů z pocení, dejte si raději speciální drink.

Během horkých dní cvičte ráno či navečer, kdy je chladněji.

Co dělat, když vás trápí únava a slabost, ale víte, že důvodem není nějaká nemoc?

Udělejte si krátkou svižnou procházku. I 5-10 minut vás může probrat. Během tréninku zvyšujte tempo postupně.

  • Neseďte dlouho u televize a místo toho se věnujte jiným aktivitám a zájmům.
  • Omezte konzumaci alkoholu, kouření a ačkoli to možná zní paradoxně rovněž kofeinu.
  • Únavu mohou způsobit také různé léky – v případě, že nějaké berete, poraďte se s doktorem.

Když jste slabí a unavení z chřipky nebo nachlazeníDopřejte si hodně odpočinku – řiďte se potřebami a příznaky svého těla.

Pijte ještě více tekutin než jindy.Ke svým obvyklým činnostem, včetně cvičení, se nevracejte naráz a intenzivně. Důležitý je kvalitní noční spánek. Snažte se eliminovat všechny zvuky a světla ve vaší ložnici.

Nejezte těsně před spaním.

Používejte postel jen pro spánek (a intimní chvilky). Nečtěte si v ní, nesurfujte v ní na notebooku a nekoukejte z ní na televizi.

Neprovádějte namáhavější cvičení 3-4 hodiny před spaním – můžete být spíše vyčerpaní než příjemně unavení. Na dobré spaní pomáhá i obyčejná procházka na vzduchu.

marieke – autor článku

úvodní foto – RyanMcGuire